Oszczędzanie

Oszczęzdanie na studiach

Studia to często ostatni, beztroski okres w życiu człowieka. Etap pomiędzy dzieciństwem i wiekiem nastoletnim, w którym większość problemów rozwiązywali za nas rodzice, a rozpoczęciem pracy i dorosłego życia na własny koszt. Jednakże, warto już podczas studiów pomyśleć o przyszłości i zaoszczędzić przynajmniej drobne kwoty, które ułatwią nam start po skończeniu nauki.

Dlaczego warto gromadzić kapitał?

Istnieje wiele powodów, dla których warto gromadzić kapitał, chociażby jako zabezpieczenie na przyszłość czy środki na przeżycie przed znalezieniem pierwszej pracy. Oczywiście, wiele zależy od tego jak duży kapitał uda nam się zgromadzić, a zazwyczaj osoby, które dopiero zaczynają pracować albo wręcz dorabiać po godzinach, nie są w stanie uzbierać bardzo dużych oszczędności. Jednakże, nawet kilkaset złotych może mieć kolosalne znaczenie na starcie i dać nam przewagę wśród innych, podobnych nam osób.

Dlaczego warto oszczędzać?

Młody człowiek, żeby zgromadzić kapitał musi oszczędzać. Na początku swojej drogi oraz kariery zawodowej najprawdopodobniej nie posiada tak dużych dochodów, aby pokryły wszystkie jego wydatki plus potrzeby. Jedyną drogą jest więc oszczędzanie i rezygnowanie z części wydatków, na przykład na przyjemności. Warto myśleć długofalowo i perspektywicznie i na przykład zrezygnować z karnetu na basen albo wyjść do kina, gdyż w przyszłości może to zaprocentować.

Jak oszczędzać?

Kluczowe staje się więc pytanie: „jak oszczędzać?”. Oczywistym jest, że z wielu wydatków nie jesteśmy w stanie zrezygnować, na przykład rachunki za media albo koszty jedzenia i picia. Jednakże, warto przyjrzeć się na co wydajemy swoje pieniądze i tam poszukać oszczędności. Być może taniej będzie jeść w domu, niż na mieście. Być może nie potrzebujemy bezprzewodowego internetu w domu, ponieważ korzystamy głównie z pakietu w telefonie albo internetu w szkole. Może wynajmowane przez nas mieszkanie jest na tyle przestronne i duże, że możemy podnająć je jeszcze jednej osobie, dzięki czemu zminimalizujemy koszty wynajmu, dzieląc je przez większą liczbą ludzi. Oszczędzanie może być naprawdę proste, lecz trzeba zwrócić na to większą uwagę.

Jak zabezpieczać się finansowo na przyszłość?

Wiedząc już na czym i dlaczego, warto zastanowić się nad najlepszym sposobem odkładania pieniędzy na przyszłość. Przechowywanie swoich nadwyżek w przysłowiowej „skarpecie” się nie sprawdza, ponieważ mamy do nich zbyt łatwy dostęp. Tak samo zostawianie ich na swoim koncie bankowym. W wielu przypadkach prawdopodobnie nie wykażemy się silną wolą i po prostu skorzystamy ze znajdujących się pod ręką oszczędności. Najlepszym rozwiązaniem jest więc założenie osobnego, stricte oszczędnościowego konta, na które będziemy przesyłać zaoszczędzone pieniądze. Jest to nie tylko najbezpieczniejszy sposób przechowywania oszczędności, ale także i najpewniejszy oraz bardzo praktyczny.

Oszczędzanie na studiach wydaje się być czasami zadaniem niemożliwym, jednakże jak mówi przysłowie: dla chcącego, nic trudnego. Warto chociaż spróbować zaoszczędzić drobne kwoty pieniędzy w każdym miesiącu, a będziemy z tego wyjątkowo zadowoleni po zakończeniu edukacji i rozpoczęciu życia na własny rachunek. Oszczędzanie oraz podejmowanie dostępnych prac, nawet sezonowych to przede wszystkim szkoła życia, ale także świetne doświadczenie na przyszłość. Ponadto, mamy szansę na lepszy start i wyprzedzenie o krok swoich kolegów po studiach. Jest to z pewnością gra warta świeczki i warto przynajmniej rozważyć taką opcję za wczasu.